AMERYKA ŚRODKOWA - KARAIBY

Karaiby

Dlaczego mówimy Karaiby?

Nazwa ta wywodzi się od plemiona Indian Carib (Caraïbes), którzy żyli w południowo-wschodniej części archipelagu.

Karaiby to dwa główne łańcuchy wysp. Wielkie Antyle (wyspy Kuba, Hispaniola, Haiti i Dominikana, Jamajka i Portoryko) położone na zachodzie, Małe Antyle (Wyspy Dziewicze, Dominika, Martynika, St. Lucia i inne) położone na wschodzie. Geologicznie, górzyste wyspy Wielkich Antyli, podobnie jak większość Wysp Dziewiczych są szczytami łańcucha górskiego powiązanego z systemem górskim Ameryki Środkowej i Południowej. Pozostałe wyspy Karaibów należące do Małych Antyli to wewnętrzny łańcuch wysp wulkanicznych (dużo z nich wciąż posiada czynne, bądź aktywne wulkany), oraz łańcuch wysp zewnętrznych, głównie wapiennych lub pochodzenia koralowego.

AMERYKA POŁUDNIOWA

Ameryka Południowa

 

Ameryka Południowa to czwarty pod względem wielkości kontynent na świecie. Znajduje się w sąsiedztwie Ameryki Północnej, jest otoczona Oceanem Atlantyckim, Spokojnym oraz Morzem Karaibskim. Na obszarze kontynentu znajduje się trzynaście państw, są to Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj, Wenezuela, Trynidad i Tobago, Gujana Francuska, Falklandy.Na terenie Ameryki z racji jej rozległości występują praktycznie wszystkie rodzaje klimatu, począwszy od równikowego po podbiegunowy.

Największy obszar znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego i równikowego, im dalej na południe tym więcej obszarów w strefie klimatu podzwrotnikowego, a także umiarkowanego. Na warunki klimatyczne zasadniczy wpływ ma ukształtowanie terenu oraz masy powietrza przemieszczające się z nad Oceanu Spokojnego i Atlantyckiego.

AFRYKA

Afryka

 

Afryka – kontynent graniczący z Europą i Azją, oblewany wodami Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego i Indyjskiego.

Egzotyczny, „Czarny Ląd”, który przyciąga także obecnie wielu turystów. Afryka ma największą pustynię świata – Saharę i najdłuższą rzekę – Nil. Bogactwo niespotykanych gdzie indziej krajobrazów, przyrody i fascynujących miejsc; parki narodowe z unikalną florą i fauną, wyprawa na safari, wspinaczka na Kilimandżaro, czy kurorty nad Morzem Czerwonym to tylko kilka z przebogatych możliwości, które stoją przed szukającymi przygód i wrażeń turystami.

AZJA

 

Azja

 

Azja jest największym, najludniejszym i chyba najbardziej niezwykłym kontynentem. Niezwykłym zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. Otoczony przez wszystkie trzy oceany, podzielony na ponad 50 państw i niezliczoną ilość języków i nacji. Raj z turystycznego punktu widzenia i miejsce idealne na podróż życia. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcje i miejsc wartych zobaczenia.

AUSTRALIA I OCEANIA

 

 Australia i Oceania

Oceania jest największym, w sensie przestrzeni geograficznej, subregionem Azji-Pacyfiku. Powierzchnia wynosi ok. 1,25 mln km². Zamiennie używa się także nazw: Australazja, Australia i Oceania oraz Południowy Pacyfik. Subregion ten jest jednocześnie najbardziej zróżnicowany, gdyż obejmuje Australię, która jest kontynentem, średniej wielkości państwa, jak: Nowa Zelandia i Papua-Nowa Gwinea, oraz liczne wyspy pochodzenia wulkanicznego i atole na obszarze Pacyfiku.